Modem Reset Atma İşlemi

tarafından
53
Modem Reset Atma İşlemi
Kablosuz, Ev, Yönlendirici, Adsl, Modem, Genişbant

Modem Reset Atma İşlemi

Modem için atılan reset uygulanmasının sebebi genel olarak internette oluşan problemlerin düzelmesi adına yapılır. Böylece reset atılmış modem kendisini sıfırlar ve iyi kullanım adına yeniden düzenlenir. Peki,modem için reset atma işlemi nasıl gerçekleşir?

Modem Resetleme İşlemi Nedir?

Modem resetleme işleminde modem ilk günkü gibi yeni pozisyonuna döndürmesi sağlanır.Yapılan bu resetleme işlemi, modemin birçok verilerininde silinmesine neden olmaktadır. Modem resetleme işleminin uygulanması, modem arayüz giriş şifresinin unutulması veya modemde arıza oluşmasından dolayı yaşanan problemler için kullanılır.

Modem Nasıl Resetlenir?

Modemin resetlenmesi kararı verilmesinin ardından işlem çok kolay bir biçimde uygulanır. Modemin resetlenmesi adına genellikle modemin arka kısmında bulunan ufak reset tuşu gerekli olacaktır. Reset tuşu kimi zaman ufak bir delik olabildiği gibi kimi zaman da küçük bir tuş olabiliyor.  Bu durum modemin markasına göre değişiklik gösterir. Bulduktan sonra modemin reset tuşuna 10 saniye gibi bir süre basılı tutulur ve modemin tüm ışıkları bu esnada söner.Sönen ışıklar birer birer açılmaya başladığında modem resetlemesi gerçekleştirilmiş olur. Böylece modem fabrika ayarlarına geri dönerek oluşan sorunlar gideriliyor ve unutulan şifre için değişiklik sağlanabiliyor.

Modem Resetleme Esnasında Oluşabilecek Kayıplar Neler?

Modem, resetlenmesinin ardından çeşitli kayıplar yaşayabiliyor. Bunlar:

*Güvenlik duvarı ayarı.

*Wifi kullanıcı adı ve şifre bilgisi.

*Modem arayüz kullanıcı adı ve şifresi.

*Modeme uygulanan yapılandırma ayarları.

Gibi çeşitli bilgiler modem resetlendiği vakit sıfırlanır. Bunun nedeni modemin fabrika ayarlarına dönmesive kullanıma yeniden hazırlanmasıdır.